Sprawnością jest biegłość harcerza w pewnej dziedzinie, wykazana w praktyce. Zdobycie sprawności wskazuje, że dany harcerz wykonał określone zadania i posiadł niezbędne umiejętności. Sprawności są zdobywane indywidualnie, a w przypadku zuchów zespołowo.
Sprawności wyewoluowały z systemu odznak skautowych (merit badges). Mają za zadanie motywować harcerza do samorozwoju i są wymagane dla uzyskania kolejnych stopni harcerskich.
Decyzję o podjęciu się zdobycia sprawności, zuch, harcerz i harcerka zgłaszają do drużynowego bądź zastępowego, którzy otwierają tzw. próbę. Jest to okres, w czasie którego należy wykonać zadania określone w wymaganiach sprawności. Po jego upłynięciu, próba zostaje zamknięta i oceniona przez Radę Drużyny, drużynowego lub wyznaczoną przez niego osobę, która decyduje o przyznaniu sprawności.
Nie wiesz jaką sprawność możesz zdobyć? Zerknij do poniższych linków:
Sprawności harcerskie zestaw podstawowy
Sprawności harcerskie zestaw uzupełniający
Sprawności zuchowe indywidualne
Poziomy trudności
Aby sprawności harcerskie były przystępne dla wszystkich – i tych zaawansowanych w danej dziedzinie, jak i pierwszy raz się z nią stykających – są one podzielone na cztery poziomy trudności.
I stopnia jednogwiazdkowe
Oznaczone obwódką w kolorze granatowym. Przeznaczone dla początkujących w danej dziedzinie, przeznaczone dla harcerek i harcerzy (10-13 lat).
II stopnia dwugwiazdkowe
Oznaczone obwódką w kolorze zielonym. Pogłębiają i utrwalają nabyte umiejętności, przeznaczone dla harcerek i harcerzy oraz harcerek i harcerzy starszych (10-16 lat).
III stopnia trzygwiazdkowe
Oznaczone obwódką w kolorze czerwonym. Wymagają ponadprzeciętnej, rozległej wiedzy, najbardziej odpowiednie dla harcerek i harcerzy starszych (13-16 lat).
Mistrzowskie
Oznaczone obwódką w kolorze czarnym. Wymagają umiejętności na poziomie niemal profesjonalnym, i są poważnym atutem przy wyborze i rozpoczęciu pracy zawodowej. Przeznaczone dla wędrowniczek i wędrowników (16-25 lat).
Jak przyszywamy sprawności?
Sprawności zuchowe
Sprawności przyszywamy na prawym rękawie zaczynając od góry rękawa w odległości 3 palców (około 5 cm) poniżej wszycia rękawa.
Sprawności przyszywamy po trzy w rzędzie lub w kółko.
Sprawności przyszywamy tak jak na poniższym zdjęciu - jedną obok drugiej tworząc koło. Dopuszczalne jest też przyszywanie w rzędach po trzy sprawności.
Komentarze
Prześlij komentarz